Avoid common mistakes on your manuscript.
Correction to: New Forests (2022) 53:449–468 https://doi.org/10.1007/s11056-021-09863-0
Some data presented in Table 5 in the original publication are incorrect, and the authors would like to replace Table 5 with the correct version below:
The parameter error also flows through to the worked example at the end of the results section. We would like to replace the worked example with the corrected version below.
The author would like to apologise for any inconvenience caused.
Part 1: Uncut component biomasses at age 5.
-
1.
\(m_{cut} = d_{cut} /A_{cut} = 7.5/5 = 1.5\;{\text{cm/yr}}\)
-
2.
\({\text{Uncut}}\;R_{4} /T_{4} = U_{cut} = 0.3116/\sqrt {m_{cut} } = 0.254\quad {\text{Eq}}{.}\;(2)\)
-
3.
\(S = 0.1078g^{1.2173} = 0.1078*\left[ {\frac{\pi }{4}*7.5^{2} } \right]^{1.2173} = 10.851\;{\text{kg}}\quad {\text{Eq}}{.}\;{(4)}\)
-
4.
\(T_{4} = \frac{S}{{1 - R_{4} /T_{4} }} = \frac{10.854}{{1 - 0.254}} = 14.554\;{\text{kg}}\)
-
5.
\(R_{{4}} = U_{cut} T_{4} = 0.254*14.554 = 3.703\;{\text{kg}}\)
-
6.
\(R = \varphi R_{4} = 1.5*3.703 = 5.555\;{\text{kg}}\)
Part 2: Coppice component biomasses at age 3.
-
7.
\(R_{4} /T_{4} = 0.254 + 0.746*\exp \left( { - 2.055*\sqrt {1.5*3/5} } \right) = 0.419\quad {\text{Eq}}{.}\;(2)\)
-
8.
\({\text{Years}}\;{\text{until}}\;R_{4} /T_{4} \;{\text{recovery}}:\;\;Y_{95} = 1.46*5/\sqrt {1.5} = 5.96\;{\text{yrs}}\quad {\text{Eq}}{.}\;(5)\)
-
9.
\(R_{4} /T_{4} \;{\text{at}}\;{\text{recovery:}}\;U_{rec} = 0.05 + 0.95U_{cut} = 0.292\)
-
10.
\( m_{1} = 2m_{{cut}} A_{{cut}} /Y_{{95}} = 2*1.5*5/5.96 = 2.517\;{\text{cm/yr}} \)
-
11.
\( m_{{\text{2}}} = m_{{rec}} \left( {A_{{cut}} /Y_{{95}} + 1} \right) = \left( {0.3116/U_{{rec}} } \right)^{2} \left( {\frac{5}{{5.96}} + 1} \right) = 2.098 \)
-
12.
\(d_{cop} = 3*2.517*\left[ {1 + \left( {1 + \frac{2.098}{{2.517}}} \right)\left( {2*3/5.96 + 1} \right)} \right] = 7.541\;{\text{cm}}\quad {\text{Eq}}{.}\;{(6)}\)
-
13.
\(S = 0.1078g^{1.2173} = 0.1078*\left[ {\frac{\pi }{4}*7.54^{2} } \right]^{1.2173} = 10.998\;{\text{kg}}\quad {\text{Eq}}{.}\;{(4)}\)
-
14.
\( T_{4} = \frac{S}{{1 - R_{4} /T_{4} }} = \frac{{10.998}}{{\left( {1 - 0.419} \right)}} = 18.932\;{\text{kg}} \)
-
15.
\( R_{4} = T_{4} - S = 18.932 - 10.998 = 7.935\;{\text{kg}} \)
-
16.
\(T = S + \varphi R_{4} = 10.998 + 1.5*7.935 = 22.899\;{\text{kg}}\)
-
17.
\(R = T - S = 22.899 - 10.998 = 11.9{02}\;{\text{kg}}\)
Author information
Authors and Affiliations
Corresponding author
Additional information
Publisher's Note
Springer Nature remains neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.
Rights and permissions
About this article
Cite this article
Brooksbank, K., Goodwin, A. Correction: A model of coppice biomass recovery for mallee-form eucalypts. New Forests (2024). https://doi.org/10.1007/s11056-023-10024-8
Published:
DOI: https://doi.org/10.1007/s11056-023-10024-8