Advertisement

Ansip, Andrus (Estonia)

Reference work entry

Introduction

When Andrus Ansip was sworn in as prime minister of Estonia on 13 April 2005, he took charge of the country’s 12th government since its independence in 1991. A right-leaning former investment banker who was mayor of the second largest city, Tartu, for 6 years, Ansip pledged to implement policies that would attract investment and strengthen Estonia’s position as a dynamic, post-industrial economy. His coalition government retained power in parliamentary elections in March 2007 and March 2011. He stood down in March 2014. In Nov. 2014 he took up a position in the European Commission under its new president Jean-Claude Juncker.

Early Life

Ansip was born in Tartu in the Soviet Republic of Estonia (ESSR) on 1 Oct. 1956. He attended local schools and graduated from the University of Tartu with a diploma in chemistry in 1979. He remained at the historic university to undertake further academic study, and later joined the municipal Committee of the Estonian Communist Party (ECP),...

Copyright information

© Springer Nature Limited 2019

Personalised recommendations