Editors
Publications Managing Editor
Kelly Markel, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Associate Editors
Victoria M. Miller, University of Florida, Gainesville, FL, USA
Fiseha Tesfaye, Metso Metals Oy, Espoo, Finland; Åbo Akademi University, Turku, Finland
Technical Article Editor
Benjamin Adam, Oregon State University, Corvalis, OR, USA
JOM: The Magazine Editor
Kelly Zappas, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Senior Graphic Designer
Cheryl M. Geier, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Operations Management
Matt Baker, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
JOM Advisory Committee:
ADDITIVE MANUFACTURING COMMITTEE: Jonah Klemm-Toole, Colorado School of Mines, CO, USA
ADVANCED CHARACTERIZATION, TESTING AND SIMULATION COMMITTEE: Miaomiao Jin, Pennsylvania State University, PA, USA
ALLOY PHASES COMMITTEE: Bin Ouyang, Florida State University, FL, USA
ALUMINUM COMMITTEE: Anne Kvithyld, SINTEF, Trondheim, Norway
BIOMATERIALS COMMITTEE: Ling Li, University of Pennsylvania, PA, USA
CHEMISTRY AND PHYSICS OF MATERIALS COMMITTEE: Hesam Askari, University of Rochester, NY, USA; Eva Zarkadoula, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
COMPOSITE MATERIALS COMMITTEE: Simona Hunyadi Murph, Savannah River National Laboratory, SC, USA; Brian Wisner, Ohio University, OH, USA
COMPUTATIONAL MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING COMMITTEE: Yue Fan, University of Michigan, MI, USA; Liang Qi, University of Michigan, MI, USA
CORROSION AND ENVIRONMENTAL EFFECTS COMMITTEE: Vilupanur A. Ravi, California State Polytechnic University Pomona, CA, USA; Kinga Unocic, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
ELECTRONIC PACKAGING AND INTERCONNECTION MATERIALS COMMITTEE: Fan-Yi Ouyang, National Tsing Hua University, Hsinchu, Taiwan; Albert T. Wu, National Central University, Taoyuan, Taiwan
ENERGY COMMITTEE: Chukwunwike Iloeje, Argonne National Laboratory, IL, USA; Adam Powell, Worcester Polytechnic Institute, MA, USA
ENERGY CONVERSION AND STORAGE COMMITTEE: Duhan Zhang, Massachusetts Institute of Technology, MA, USA
HIGH TEMPERATURE ALLOYS COMMITTEE: Stoichko Antonov, National Energy Technology Laboratory, OR, USA
HYDROMETALLURGY AND ELECTROMETALLURGY COMMITTEE: Alafara Baba, University of Ilorin, Kwara State, Nigeria; Richard Olsson, KTH Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden
INTEGRATED COMPUTATIONAL MATERIALS ENGINEERING (ICME) COMMITTEE: Ram Devanathan, Pacific Northwest National Laboratory, WA, USA
MAGNESIUM COMMITTEE: Benjamin Anthony, University of Florida, FL, USA; Jiheon Jun, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
MAGNETIC MATERIALS COMMITTEE: Alexander Baker, Lawrence Livermore National Laboratory, CA, USA; Min Zou, Lab Magnetics, A Quadrant Company, CA, USA
MATERIALS CHARACTERIZATION COMMITTEE: Zhiwei Peng, Central South University, Hunan, China
MECHANICAL BEHAVIOR OF MATERIALS COMMITTEE: Michael Sangid, Purdue University, IN, USA
NANOMATERIALS COMMITTEE: Changhong Cao, McGill University, Quebec, Canada; Woochul Lee, University of Hawaii at Manoa, HI, USA
NANOMECHANICAL MATERIALS BEHAVIOR COMMITTEE: Youxing Chen, University of North Carolina at Charlotte, NC, USA; Peter Hosemann, University of California - Berkeley, CA, USA
NUCLEAR MATERIALS COMMITTEE: Yongfeng Zhang, University of Wisconsin, WI, USA
PHASE TRANSFORMATIONS COMMITTEE: Mark Aindow, University of Connecticut, CT, USA
POWDER MATERIALS COMMITTEE: Timothy Prost, Uniformity Labs, CA, USA; David Yan, San Jose State University, CA, USA;
PROCESS TECHNOLOGY AND MODELING COMMITTEE: Adamantia Lazou, National Technical University of Athens, Athens, Greece; Caspar Stinn, Outokumpu, MA, USA
PYROMETALLURGY COMMITTEE: Jiang Chen, University of Queensland, Brisbane, Australia
Recycling AND Environmental Technologies Committee: Amilton Botelho Junior, University of Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil; Jihye Kim, Colorado School of Mines, CO, USA; Hong Peng, University of Queensland, Brisbane, Australia
REFRACTORY METALS AND Materials COMMITTEE: Mathias Galetz, Frankfurt, Germany; Andrew Kustas, Sandia National Laboratories, NM, USA
SHAPING AND FORMING COMMITTEE: Mostafa Hassani, Cornell University, NY, USA
SOLIDIFICATION COMMITTEE: Wilhelmus Sillekens, European Space Agency, Noordwijk, Netherlands; Catherine Tonry, University of Greenwich, London, England
STEELS COMMITTEE: Adriana Eres-Castellanos, Colorado School of Mines, CO, USA; Amrita Lall, Pacific Northwest National Laboratory, WA, USA; Kasturi Sasidhar, University of Wisconsin, WI, USA
SURFACE ENGINEERING COMMITTEE: Tushar Borkar, Cleveland State University, OH, USA
THIN FILMS AND INTERFACES COMMITTEE: Adele Carrado, University of Strasbourg, Strasbourg, France; Ritesh Sachan, Oklahoma State University, OK, USA
TITANIUM COMMITTEE: Stoichko Antonov, National Energy Technology Laboratory, NY, USA