Mathematische Annalen

, Volume 322, Issue 1, pp 1–18

Tame coverings of arithmetic schemes

  • Alexander Schmidt
Original article

DOI: 10.1007/s002080100262

Cite this article as:
Schmidt, A. Math Ann (2002) 322: 1. doi:10.1007/s002080100262

Copyright information

© Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2002

Authors and Affiliations

  • Alexander Schmidt
    • 1
  1. 1.Mathematisches Institut, Universität Heidelberg, Im Neuenheimer Feld 288, 69120 Heidelberg, Germany (e-mail: schmidt@mathi.uni-heidelberg.de)DE