Mathematische Zeitschrift

, Volume 223, Issue 1, pp 309–332

Deformations of maximal Cohen-Macaulay modules

  • Gerhard Pfister
  • Dorin Popescu
Article

DOI: 10.1007/BF02621601

Cite this article as:
Pfister, G. & Popescu, D. Math Z (1996) 223: 309. doi:10.1007/BF02621601
  • 60 Downloads

Copyright information

© Springer-Verlag 1996

Authors and Affiliations

  • Gerhard Pfister
    • 1
  • Dorin Popescu
    • 2
  1. 1.Fachbereich MathematikUniversität KaiserslauternKaiserslauternGermany
  2. 2.Institute of MathematicsUniversity of BucharestBucharestRomania