Acta Mathematica

, Volume 195, Issue 1, pp 1–20

On the complexity of algebraic numbers, II. Continued fractions

  • Boris Adamczewski
  • Yann Bugeaud
Article

DOI: 10.1007/BF02588048

Cite this article as:
Adamczewski, B. & Bugeaud, Y. Acta Math. (2005) 195: 1. doi:10.1007/BF02588048

Copyright information

© Institut Mittag-Leffler 2005

Authors and Affiliations

  • Boris Adamczewski
    • 1
  • Yann Bugeaud
    • 2
  1. 1.CNRS, Institute Camille JordanUniversité Claude Bernard Lyon IVilleurbanne CedexFrance
  2. 2.Université Louis PasteurU.F.R. de mathématiqueStrasbourg CedexFrance