Mathematische Zeitschrift

, Volume 209, Issue 1, pp 511–518

Asymptotic stability of Schrödinger semigroups onL1(ℝN)

  • Wolfgang Arendt
  • Charles J. K. Batty
  • Philippe Bénilan
Article

DOI: 10.1007/BF02570850

Cite this article as:
Arendt, W., Batty, C.J.K. & Bénilan, P. Math Z (1992) 209: 511. doi:10.1007/BF02570850

Copyright information

© Springer-Verlag 1992

Authors and Affiliations

  • Wolfgang Arendt
    • 1
  • Charles J. K. Batty
    • 1
  • Philippe Bénilan
    • 1
  1. 1.Equipe de Mathématiques U.A. CNRS 741Université de Franche-ComtéBesançon CedexFrance
  2. 2.St. John's CollegeOxfordUK